Ako funguje zber kuchynských odpadov
Zber a odovzdávanie kuchynských odpadov prebieha jednoducho. Občania doma separujú odpady v podobe všetkých rastlinných a živočíšnych zvyškov do ľubovoľnej uzatvárateľnej nádoby. Jej obsah potom iba vysypú do zbernej hnedej nádoby v mieste bydliska. Po opláchnutí sa dá domáca nádoba použiť opakovane. Je to najšetrnejší spôsob zberu a odovzdávania.
Pracovníci zbernej spoločnosti nádobu každý týždeň vezmú a vymenia za čistú prázdnu nádobu. Následne sa kuchynský odpad vyvezie na bioplynovú stanicu či kompostáreň, kde sa musia všetky neorganické odpady manuálne odstrániť. A tu práve vzniká obrovský problém s mikroténovými vreckami a inými komunálnymi odpadmi. Tieto sa totiž namotávajú a poškodzujú drviace zariadenia. Pracovníci vyvíjajú maximálne úsilie pri odstraňovaní týchto nevhodných odpadov, aby neskončili v podobe mikroplastov po zhodnocovacom procese v pôde.
Ako to NEMÁ vyzerať
Na tomto mieste musíme úctivo požiadať občanov, aby do nádoby nevhadzovali žiadne odpady neorganického pôvodu. Taktiež vás žiadame, prosíme, ŽIADNE MIKROTÉNOVÉ VRECKÁ, ŽIADNE OBALY. AK MÁTE BIOODPAD V MIKROTÉNOVOM VRECKU, PROSÍME, VYSYPTE JEHO OBSAH DO BIO NÁDOBY A MIKROTÉNOVÉ VRECKO ZAHOĎTE DO KOMUNÁLNEHO ODPADU. Pripomína to aj informačná nálepka na každej zbernej nádobe. Prosíme, správajme sa ohľaduplne k sebe a svojmu životnému prostrediu. Za pochopenie vám všetkým patrí veľká vďaka!
Dovolíme si ešte pripomenúť, že sem NEPATRIA ANI BIO KOMPOSTOVATEĽNÉ VRECKÁ! Tie spôsobujú pri ich veľkých objemoch taktiež komplikácie pri spracovaní organického materiálu. Použite tieto kompostovateľné vrecká na komunálny odpad, odľahčíte tým zaťažovaniu prostredia na skládke odpadov.
Ako to MÁ vyzerať
YOUTUBE VIDEO